telewizory:

 

Porady serwisowe - telewizory

 

M

Typowe uszkodzenia powtarzające się w telewizorach marki: Marshal, Misubishi, Monisonic i Multitech.

  MARSHAL

MARSHAL FA2170
Odbiornik nie pracuje, nie startuje przetwornica napięcia. Pomiary omomierzem elementów układu zasilacza, zbudowanego w oparciu o układ scalony STR5412, wykazały zwarcie diody D805-1N4937. Po wymianie uszkodzonego elementu odbiornik pracuje normalnie.

  MATSUI

MATSUI 1422
Pracy odbiornika towarzyszył gwizd dobiegający z okolic zasilacza. Pierwsze podejrzenie padło na transformator przetwornicy, szczególnie po tym, gdy dotknięcie transformatora wkrętakiem usuwało to zjawisko. Podczas "przymiarki" do demontażu transformatora, zauważono w jego pobliżu niewielki kondensator 4700pF/1kV z wyraźnie pękniętą obudową. Tego typu defekt kondensatora C613, zwykle powoduje wyłączenie się odbiornika; w tym jednak przypadku telewizor pracował, natomiast kondensator pozbawiony sztywnej osłony zamienił się w oscylator.

MATSUI 2890/Saisho CM2880TX
Uszkodzenie odbiornika objawiało się brakiem jakichkolwiek sygnałów świadczących o jego funkcjonowaniu, łącznie z zanikiem pracy wyświetlacza numerów programów. Sprawdzenie obwodów odbiornika ujawniło brak zasilania prostownika sieciowego. Stan powyższy spowodowany był brakiem sygnału wyzwalającego działanie przekaźnika RY101. Przekaźnik powyższy wyzwalany jest stanem niskim n.30 mikrokontrolera Ic103. Jak się okazało, układ Ic 103 pozbawiony był napięcia zasilania 5V (n.52). Napięcie zasilania 5V pochodzi ze stabilizatora Ic 106, którego obudowa uległa bardzo silnemu nagrzaniu. Pomiary wykonane przy pomocy omomierza, wykazały istnienie zwarcia występującego pomiędzy linią zasilania 5V a chassis odbiornika. Spowodowane ono było uszkodzoną diodą Zenera D142(5.6V), znajdującąsię po stronic druku płyty odbiornika, a łączącą chassis odbiornika z n.52 układu Ic103

MATSUI 1455
Nieprawidłowe zachowanie się odbiornika polegało na tym, że po wysłaniu z nadajnika zdalnego sterowania rozkazu wejścia w tryb standby, telewizor pracował dalej. Natomiast przy ponownym uruchomieniu odbiornika do stanu pracy, na ekranie pojawiał się przejaskrawiony, pulsujący obraz. Sprawdzenie obwodów wysokiego napięcia doprowadziło do lokalizacji usterki w stopniu końcowym odchylania linii, który nie ulegał wyłączeniu w trybie standby; działo się to za przyczyną uszkodzonego (zwartego) tranzystora Q605.

  METRON

METRON CR 3788
Po włączeniu odbiornik nie pracuje. Z kondensatora elektrolitycznego C301 47uF/160V na płycie bazowej wydobywa się dym (rozsadzony w wyniku wzrostu napięcia głównego zasilacza). Po sztucznym obciążeniu przetwornicy żarówką i włączeniu odbiornika pali się rezystor R508 1,5k. Przyczyną tego stanu jest uszkodzenie kondensatora C808 10uF/50V. Po wymianie uszkodzonych elementów zasilacz w dalszym ciągu pracuje nieprawidłowo -napięcie głównej gałęzi zasilania jest zaniżone, słychać też głośny pisk przetwornicy. Za ten stan odpowiedzialny okazał się kondensator C518 100uF/160V. Po wymianie uszkodzonego kondensatora odbiornik pracuje ,jednak nie daje się wyłączyć do stanu czuwania. Elementem uszkodzonym okazał się tranzystor klucz (Q 508 2SC3309.

  MITSUBISHI

MITSUBISHI CT-25M2EET
Po włączeniu odbiornika fonia jest prawidłowa, ekran pozostaje ciemny z jasnym poziomym pasem na środku ekranu. Pomiary napięcia wykazały brak napięcia zasilania na nóżce 7 układu IC451-AN5521, które powinno wynosić 24V. Dalsze badania wykazały że uszkodzony jest bezpiecznik 1:551 2A. Przepalenie tego bezpiecznika zasugerowało uszkodzenie IC451. Po wymianie tego układu i bezpiecznika odbiornik pracuje poprawnie.

MITSUBISHI CT2223B
Obecnie dość rzadko można się zetknąć z efektem niestabilności pionowej rastru (podskakiwanie obrazu). Kojarzy się on raczej z zamierzchłymi czasami odbiorników monochromatycznych. Najczęściej za tego typu usterkę odpowiedzialne były kondensatory elektrolityczne, to też nie zaskoczyło mnie, że usterka kondensatorów C412 i C413 (pojemności sprzęgające z cewkami odchylania ramki) była przyczyną uszkodzenia. Uszkodzenie tych pojemności może doprowadzić do zaniku odchylania ramki.

MITSUBISHI CT-2525ETM
Po włączeniu odbiornika słychać pracę przetwornicy, ale nie ma ani wizji, ani fonii. Pomiary wykazały brak napięcia 12V. Przyczyną tego stanu jest uszkodzenie układu IC953 -SJ3 120C (bardzo trudno dostępny). Po wymianie odbiornik pracuje prawidłowo.

  MONISONIC

MONISONIC
Odbiornik włącza się do stanu czuwania- świeci dioda LED. Odbiornika nie można jednak przełączyć w stan pracy - nie startuje odchylanie poziome. Odbiornik nie reaguje ani na klawiaturę lokalną, ani na rozkazy nadajnika zdalnego sterowania. Dalsze badanie wykazuje, że procesor reaguje prawidłowo (generuje sy- gnał włączenia do stanu pracy). Przyczyną tej usterki okazał się uszkodzony rezystor 8920 (56k) - rezystor miał przerwę.

  MULTITECH

MULTITECH model KT 8124
Odbiornik nie pracuje. Pomiary układu przetwornicy wykazały brak napięć po stronie wtórnej. Przyczyną uszkodzenia okazał się tranzystor kluczujący zasilacza Q904 2SD820 (tranzystor zwarty).

  Copyright: © 2005-2015 · www.usterki.hobby-elektronika.eu · Porady serwisowe dla elektroników