telewizory:

 

Elektronika:

 

Porady serwisowe - telewizory

 

W

Typowe uszkodzenia powtarzające się w telewizorach marki: Walthaim, Wotson, Westa i Witiaź.

  WALTHAIM

WALTHAIM W551
Odbiornik dostraja się tylko do stacji telewizyjnych pracujących w paśmie UHF. Okazuje się, że na wyjściu UHF przełącznika pasm głowicy w.cz. panuje stałe napięcie 12V, niezależnie jakie pasmo zostanie wybrane klawiaturą lokalną, bądź nadajnikiem podczerwieni. Podłączając napięcie 12 V kolejno na I , III pasmo głowicy w.cz. stwierdzamy , że OTV pracuje normalnie w/w pasmach. Przyczyną nie przełączania pasm głowicy jest układ scalony SAA 1293 , ponieważna wyprowadzeniu nr 30 nie następuje zmiana stanu napięcia 0/5V. Po wymianie układu SAA 1293 odbiornik pracuje normalnie.

  WATSON

WATSON FA5110
Po włączeniu telewizora pilotem ze stanu czuwania zasilacz próbkuje. Przyczyną jest zwarcie w tranzystorze kluczującym BU808DF. Po wymianie tego tranzystora telewizor pracuje normalnie. Należy zauważyć, że dla tego dość rzadko stosowanego tranzystora nie ma odpowiedników o właściwych parametrach (współczynnik wzmocnienia), np: tranzystor BU2508DF pracuje, ale grzeje się nadmiernie.

  WESTA

WESTA TC 201
Objawy usterki widoczne na ekranie były zupełnie nietypowe (fonia prawidłowa). Na obrazie widać było białe przerywane "linie" przypominające zakłócenia od silników elektrycznych. Równocześnie "linie" te wyginały się i przemieszczały po całym ekranie w sposób przypominający "morę" od zakłócającego nadajnika. Podejrzenia padły na układ transformatora linii i elementy z nim związane (uloty, iskrzenia). Niestety nic nie stwierdzono, wobec czego poddano oględzinom moduł zasilacza MZ-2001. Zauważono widoczne gołym okiem, duże pęknięcie punktu lutowniczego na kondensatorze C601 (3n3/ 1.5kV). Kondensator ten jest włączony pomiędzy kolektor tranzystora kluczującego przetwornicy T601 (BU208A) a masę. Praktycznie był on przylutowany tylko do kolektora T601, a druga końcówka "wisiała" w powietrzu i pracowała jako antena. Po przylutowaniu kondensatora odbiornik pracuje bez zakłóceń. Najdziwniejsze było jednak to, że telewizor pracował w tych warunkach od trzech miesięcy i tranzystor nie uległ uszkodzeniu. Chciałbym jeszcze dodać, że odbiornik Westa TC-201 ma układ elektroniczny prawie identyczny (także zasilacz) jak Westa TC-401 i 402 (TC-402 ma inny procesor).

WESTA TC-402
Odbiornik prawidłowo odtwarzał fonię, lecz ekran pozostał ciemny (brak żarzenia i wysokiego napięcia). Stwierdzono przepalony bezpiecznik B503 (0.5A), poprzez który podawane jest napięcie +120V zasilające końcówkę linii. Po sprawdzeniu, że tranzystor kluczujący linii T504 nie jest uszkodzony odłączono końcówkę powielacza D517 (TPN32B) od transformatora linii i po wymianie bezpiecznika włączono odbiornik do sieci. Pojawiło się napięcie +120V za bezpiecznikiem oraz napięcie żarzenia kineskopu. Uszkodzony był więc powielacz. Po jego wymianie i regulacji ostrości obrazu potencjometrem R506 prawidłowa praca trwała około 15 minut, po czym ekran zaczął powoli ciemnieć (zauważono także brak żarzenia). Przy dotykaniu modułu wizji MW2041 obraz pojawiał się i znikał. Podejrzewano podstawkę kineskopu, lecz przyczyną było pęknięcie ścieżki doprowadzającej napięcie żarzenia do podstawki. Kolejny defekt wystąpił po kilku godzinach pracy; obraz stał się niebieski i widoczne były powroty linii. Znaleziono kolejną pękniętą ścieżkę na module wizji. Po usunięciu tej usterki telewizor zaczął pracować prawidłowo. W innym egzemplarzu tego odbiornika obraz był niestabilny, zaśnieżony, zanikający. Ponieważ lekkie opukiwanie głowicy ZGM201 wpływało na jakość obrazu wymontowałem ją. Po otwarciu znalazłem kilka "zimnych" i pękniętych lutów. Po ich poprawieniu i wlutowaniu głowicy do odbiornika obraz stał się stabilny.

  WITIAŹ

WITIAŹ S1TC346D
Brak odbioru, na ekranie widoczne zakłócenia sprawiające wrażenie wzbudzania się w torze w.cz. lub p.cz. Pomiary w module p.cz. (SMRK-2-I) wykazały nieprawidłowe napięcia na układzie scalonym D2 - K174UR5 oraz brak napięcia na tranzystorach VT1 i VT2. Przyczyną usterki była przerwa w dławiku L6.

  Copyright: © 2005-2015 · www.usterki.hobby-elektronika.eu · Porady serwisowe dla elektroników