UHER chassis F9-00
Po włączeniu odbiornika na czarnym tle widać lekką białą poświatę. Po przejściu w tryb pracy AV i podaniu sygnału (video i audio na gniazdo AV) odbiornik pracuje prawidłowo. Najpierw sprawdzamy czy odbiornik nie pozostaje na stałe w trybie AV - czy na wyp. 1 z bloku FS (procesora) zmienia się stan napięcia 0 V / 12 V przy zmianie trybu TV / AV . W celu sprawdzenia czy sygnał nie ulega zniekształceniu w telegazecie zwieramy zworę J 4 na płycie bazowej i wyjmujemy wtyczki łączące moduł teletekstu z płytą bazową. W efekcie obraz pozostaje bez zmian, a więc przyczyna tego stanu leży w układzie p.cz. Pomiar napięć na układzie scalonym TDA-4502 A (wzm. i det. p.cz., generator H i V, itd. ) wykazują duże odchyłki w części p.cz. w stosunku do podanych na schemacie,
np.: napięcie na obwodzie odniesienia 38.9 MHz jest 2 raza niższe od prawidłowej wartości. Przyczyną tego stanu jest uszkodzony układ scalony TDA4502 A.
UNIVERSUM FT8108
Po włączeniu, ekran odbiornika zaczyna świecić, pojawia się treść obrazu. Po chwili treść ginie, a ekran zaczyna świecić na czerwono. W opisywanym przypadku elementem uszkodzonym okazał się rezystor R915 68k włączony w torze czerwonym wzmacniacza RGB na module kineskopu.
UNIVERSUM FT 1003
Odbiornik nie przełącza się do stanu STAND-BY. W przypadku próby wyłączenia odbiornika nadajnikiem zdalnego sterowania obserwujemy jedynie zaświecenie się diody STAND-BY i zmniejszenie głośności dźwięku. Obraz pozostaje jednak w dalszym ciągu na ekranie. Uszkodzonym elementem okazał się rezystor R105 ( 150k) w przetwornicy napięcia. Po sprawdzeniu miernikiem okazało się, że rezystor ten ma wewnętrzną przerwę.
UNIVERSUM FT1002A
Odbiornik nie daje się włączyć. Pomiary układu odchylania "H" wykazały przerwę transformatora sterującego linii: EM202 ELH-19Y19BY. Po wymianie uszkodzonego transformatora odbiornik pracuje normalnie.
UNIVERSUM (z TDA8140)
Na środku ekranu jaśniejszy pasek, od dołu i góry obrazu podwójna grubość linii. Uszkodzony jest rezystor l.5 om (zwiększona rezystancja) na wyjściu układu TDA8140 sterującego cewkami odchylania pionowego.
UNIVERSUM FT8108
Odbiornik pracuje, jednak po kilku minutach zanika fonia. Uszkodzony okazał się kondensator ceramiczny C221 22n włączony pomiędzy filtr FC201 a wyprowadzenie 15 układu scalonego TDA4505.
UNIVERSUM FT 4246
Odbiornik po włączeniu przyciskiem sieciowym uruchamia się , ale nie ma ani wizji ani fonii. Świeci jedynie ekran , grafika występuje , brak reakcji na "pilota ". Pierwszą czynnością jaką wykonano ,był pomiar napięcia na 42 n. procesora PCA84C841P/086. Jak się okazało , napięcie było zaniżone około 50% (powinno wynosić 5V). Przyczyną był wadliwy rezystor zabezp. R 686 (po transformatorze przetwornicy). Po jego wymianie, odbiornik działał prawidłowo.